EIC – Elektronické Informační Centrum – Trung tâm thông tin điện tử là tên của dự án do nhóm kỹ sư người Việt nam, đang sống và làm việc tại Cộng hòa Séc, lập ra và thực hiện. Mục đích chính của dự án là : (1) Cung cấp các thông tin, đặc biệt là về pháp lý, và tư vấn pháp lý cho cộng đồng người Việt đang sống tại Séc, (2) Dịch và đăng tải những tin tức thời sự diễn ra tại CH Séc. Tất cả đều nhằm mục đích giúp đỡ cho quá trình hội nhập của người Việt Nam vào xã hội Séc và để từng cá nhân có thể tự mình giải quyết được những vấn đề nảy sinh tại đây. Ngoài ra, cũng cung cấp cho người Séc một số thông tin cơ bản về con người và đất nước Việt nam. Tin tức hoặc bài viết và ý kiến đóng góp cho trang web xin gửi về email: nguyendoantruong@seznam.cz.

Back Viet Magazín v Češtině | Viet Magazín v Češtině | Aktuálně ve Vietnamské komunitě | Česko-vietnamské námluvy: Na přímé spojení si ještě chvilku počkáme

Česko-vietnamské námluvy: Na přímé spojení si ještě chvilku počkáme

Představení turistického potenciálu Vietnamu a České republiky a navazování společných obchodních kontaktů se odehrálo 14. března na Fóru cestovního ruchu Česká republika – Vietnam v prostorách pražského hotelu Grand Majestic Plaza.

A bylo to setkání na vysoké úrovni. Účastnilo se jej více než sto zástupců z vietnamských a českých cestovních kanceláří, představitelé státní správy a podnikatelé z obou zemí. Jednání otevřel velvyslanec Vietnamské socialistické republiky v České republice J. E. pan Truong Manh Son: „Vztahy obou našich zemí jsou tradiční a dlouhodobé. Vždyť ve Vietnamu žije a pracuje dvě stě tisíc Vietnamců, kteří se do své vlasti vrátili se studijními či pracovními zkušenostmi z České republiky, a u vás žije komunita šedesáti pěti tisíc Vietnamců. Myslím, že to představuje ohromný potenciál pro vzájemně výhodnou spolupráci, který ale dosud není plně využitý. V loňském roce totiž navštívilo Vietnam milion dvě stě tisíc návštěvníků z Evropy, ale Čechů mezi nimi bylo pouze jedenáct tisíc. Na druhou stranu, relevantní údaje o počtu Vietnamců cestujících do České republiky nejsou bohužel známy. Sešli jsme se proto, abychom dali šanci podnikatelům z obou stran najít nové obchodní příležitosti, kterým by mělo napomoci i plánované přímé letecké spojení a zavedení bezvízového styku mezi zeměmi.“

To, že je Vietnam zemí turisticky atraktivní, potvrdil nejen promítaný spot představující nejvýznamnější památky a přírodní krásy země, ale i předseda Vietnamské státní agentury pro cestovní ruch VNAT pan Nguyen Van Tuan, který zdůraznil, že „Vietnam je zemí s čtyřtisíciletou tradicí, o níž ale Češi stále vědí málo. Již dávno to není země zničená válkami, ale je to destinace s mnoha kulturními a přírodními zajímavostmi, z nichž osm je na seznamu dědictví UNESCO. I v bohatství památek jsou si obě naše země blízké. Vietnamci zase obdivují Prahu, Karlovy Vary, Český Krumlov a množství vašich hradů a zámků, které si mohli prohlédnout i členové vietnamské delegace, která je právě na návštěvě v České republice.“ Podle statistik za posledních deset let roste počet zahraničních turistů do Vietnamu ročně zhruba o 9,3 procenta a v loňském roce dosáhl počtu 9 milionů návštěvníků. Polovinu z nich zatím tvoří hosté z Asie, ale evropští turisté zase tráví ve Vietnamu delší dobu, průměrně až 13,5 dne, a utratí zde více peněz (1300 USD/os.).

Vietnam ve své nabídce pod heslem Timeless Charm sází především na své kulturní a přírodní dědictví, na aktivity spojené s mořem a 300 kilometry pláží doplněných resorty a letovisky, na městskou turistiku v Hanoji, Ho Či Minově Městě a dalších destinacích spojenou s gastronomií a festivaly a na outdoorové aktivity včetně golfu, cyklistiky a motoristického sportu.

 Předseda Vietnamské státní agentury pro cestovní ruch VNAT pan Nguyen Van Tuan, Foto: Amara Zemplinerová

Předseda Vietnamské státní agentury pro cestovní ruch VNAT pan Nguyen Van Tuan,

Foto: Amara Zemplinerová

Nejen vietnamští hosté, ale i čeští podnikatelé v oblasti cestovního ruchu během jednání zdůrazňovali, že výraznou pomocí pro navýšení počtu turistů by bylo přímé letecké spojení mezi oběma zeměmi. Dosud čeští turisté využívají především spojení přes Moskvu, méně pak přes Paříž a Londýn. Václav Řehoř, předseda představenstva Českého aeroholdingu, uvedl, že v loňském roce cestovalo z Prahy do Hanoje přes 26 000 pasažérů a toto město představuje čtvrtý nejčastější asijský cíl cestujících z pražského letiště. Domnívá se proto, že přímá linka, k jejíž úspěšnosti by podle něj stačilo 30–31 000 pasažérů ročně, by mohla být spuštěna. Je totiž předpoklad, který potvrzuje i linka do Soulu, že počet cestujících by se při přímém spojení skokově navýšil. Při svém vystoupení uvedl vedle možné celoroční přímé linky i další scénáře takového spojení – charterové lety pro cestovní kanceláře či přímou sezonní linku. Během svého vystoupení předložil i pětiletý plán přímé pobídky pro leteckou společnost Vietnam Airlines, která se týkala i marketingové podpory ze strany pražského letiště na českém i vietnamském trhu.

Nicméně, jak uvedl exkluzivně pro TTG pan Nguyen Quoc Phuong, ředitel Vietnam Airlines pro Evropu, a tedy jeho protějšek pro jednání o přímé lince, tato letecká společnost zavedení přímé linky stále ještě zvažuje a dříve než v roce 2017/2018 není její spuštění reálné. Státní společnost Vietnam Airlines se od roku 2015 privatizuje a vzhledem k tomu, že do Evropy operuje 35 letů týdně, nemá pro linku do Prahy volnou kapacitu letadel.

I přes možný odklad přímého spojení je Vietnam významnou asijskou destinací, kterou objevuje stále více Čechů a do svých nabídek ji zařazuje stále více českých cestovních kanceláří. Například podle slov Tomáše Cikána, generálního ředitele cestovní kanceláře ESO travel, představují návštěvníci Vietnamu z České republiky jen asi pětinu našich turistů, kteří navštíví Thajsko, a přitom byla vietnamská zastávka na jeho Cestě kolem světa vyhodnocena dokonce jako nejlepší.

 http://www.ttg.cz/wp-content/uploads/5image.jpg

Foto: Eurovina

O možnostech výhodné oboustranné spolupráce mezi oběma zeměmi svědčí i účast mnoha našich incomingových cestovních kanceláří, které připravují programy pro návštěvníky nejen v Praze, ale i v našich regionech. Vietnamští hosté se o tom mohli během svého pobytu přesvědčit díky nabídce CK Eurovina.

Lenka Neužilová/TTG Czech

 


Tin mới:
Tin đã đăng:

Elektronické Informační Centrum, zkratka : EIC, je název projektu skupiny vietnamských inženýrů, kteří žijí a pracují tady v ČR. Hlavní obsahy tohoto projektu jsou : (1) poskytovat informace, zejména právní, současně s provozováním poradny, určené vietnamským občanům žijícím v ČR; (2) Překládat a zveřejnit aktuální články z českého jazyka do vietnamského; Cílem tohoto projektu je pomoci vietnamským občanům v procesu integrace do české společnosti, aby mohl každý jedinec sám vyřešit vzniklé záležitosti v prostředí českém. Mimo to poskytuje zájemcům z české strany nějaké užitečné informace o Vietnamu a jeho lidech. Všechny otázky nebo články a připomínky ohledně EIC, prosíme, zašlete na mailovou adresu : nguyendoantruong@seznam/cz nebo eic2011@seznam.cz