EIC – Elektronické Informační Centrum – Trung tâm thông tin điện tử là tên của dự án do nhóm kỹ sư người Việt nam, đang sống và làm việc tại Cộng hòa Séc, lập ra và thực hiện. Mục đích chính của dự án là : (1) Cung cấp các thông tin, đặc biệt là về pháp lý, và tư vấn pháp lý cho cộng đồng người Việt đang sống tại Séc, (2) Dịch và đăng tải những tin tức thời sự diễn ra tại CH Séc. Tất cả đều nhằm mục đích giúp đỡ cho quá trình hội nhập của người Việt Nam vào xã hội Séc và để từng cá nhân có thể tự mình giải quyết được những vấn đề nảy sinh tại đây. Ngoài ra, cũng cung cấp cho người Séc một số thông tin cơ bản về con người và đất nước Việt nam. Tin tức hoặc bài viết và ý kiến đóng góp cho trang web xin gửi về email: nguyendoantruong@seznam.cz.

Back Viet Magazín v Češtině | Viet Magazín v Češtině | Aktuálně ve Vietnamské komunitě | Titul z Yale, chvála od Zuckerberga. Pouť mladého Čecha do technologické špičky

Titul z Yale, chvála od Zuckerberga. Pouť mladého Čecha do technologické špičky

Je to nepříjemný pocit. Asi jako každé jiné vystoupení před více lidmi. A teď si představte, že v publiku, které na vás zírá, sedí taky (dle aktuálního žebříčku Forbes) pátý nejbohatší muž planety. Ano, zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. A vy víte, že zejména on bude rozhodovat o úspěchu vašeho projektu, který před ním prezentujete.

Jednoho by to rozhodilo, nadějný Čech s vietnamskými kořeny krátkou prezentaci před otcem Facebooku zvládl na jedničku a nakonec si s ním potřásl rukou. „Mark Zuckerberg je jeden z mých idolů. Obdivuji ho jako technologického vizionáře i jako lídra,“ říká Minh Tri Pham, absolvent prestižní americké univerzity Yale, o nezapomenutelném zážitku, který ho potkal minulý rok.

Dvaadvacetiletý rodák z Prahy v Česku nejdříve vystudoval německé gymnázium, poté se zřejmě pod heslem „malý ten, kdo má malých cílů“ rozhodl přihlásit právě na univerzitu s buldokem v logu. „Prostě jsem se tam přihlásil a nakonec i dostal,“ říká. Jak ale vzápětí dodává, jednoduché to nebylo. Vždyť na univerzitu se sídlem v New Heavenu se každým rokem dostane jen 7 procent z přihlášených zájemců.

Celý přijímací proces trval rok, kdy Minh ve svých 18 letech musel projít několika testy, sepsat o sobě esej a do toho si projít kolečkem pohovorů. Vše samozřejmě v angličtině. Na to vše ho připravil jeho mentor Jakub Tesař z Fullbrightovy komise, se stipendiem mu zase pomohla Bakala Foundation.

„Nejdříve jsem si myslel, že půjdu studovat ekonomii, na informatiku jsem se začal specializovat až během studií, když jsem poznal kamarády, kteří vytvářeli opravdu cool věci. A taky mě vzali na hackathon,“ popisuje významný milník svého života.

Hackhaton totiž Minha chytil za srdce. Dle jeho slov jej totiž baví rychle přeměňovat nápady v realitu. V Americe jich prošel až patnácti a z jednoho z nich si odnesl nezapomenutelný zážitek. To když na na letní stáži ve Facebooku byl ve vítězném týmu interního programátorského klání, který osobně ocenil Zuckerberg.

„Během tohoto hackathonu jsme vytvořili prototyp aplikace, která spojuje fotky pohybujících se objektů do jedné jediné fotky,“ říká.

„Musím říct, že Mark má velký cit pro byznys, což se mi potvrdilo při prezentaci projektu. Do minuty věděl, jak by to zapadalo do celého Facebooku, jaký má nástroj potenciál a tak podobně,“ neskrývá Minh respekt. A jeho vychytávka se může hodit zejména oblíbené fotoaplikaci Instagram, která spadá právě pod křídla Facebooku.

Na svou letní stáž v newyorské pobočce Facebooku vzpomíná rád. Vylepšoval pro něj nástroj, který pomáhá americké firmě určit, kde přesně se její uživatelé nacházejí. Nemůže si pak vynachválit volnost, která je pro americké technologické firmy tak příznačná, na druhou stranu s velkou dávkou zodpovědnosti.

„Move fast and break things, zní motto Facebooku a takto to tam opravdu probíhá. Není tak neobvyklé, že se na poradě začnete bavit o určité věci a ještě ten den se na ní začne pracovat,“ říká Minh.

Talentovaný Čech měl sice našlápnuto stát se programátorem FB, nakonec ale zvolil dostudování Yaleu. Teď si už s bakalářským titulem dá pár měsíců volna a v srpnu nastupuje do San Francisca do dnes hodně skloňovaného startupu Uber. Tam bude dělat produktového manažera.

Mezitím ale nezahálí a v Česku se vrhl do spolupořádání toho, co má nejraději – hackhatonů. Ten první pod taktovkou Minha a jeho dvou kolegů proběhl ke konci června pod názvem Hackprague, kterého se zúčastnilo 150 programátorů. A mezi pozvanými řečníky pak nechyběli kromě českých startupových hvězd, jako je Jakub Nešetřil z Apiary, také zahraniční hosté z Googlu nebo právě Facebooku.

„V Česku je ohromný potenciál. Kvalita softwarových inženýrů či studentů informatiky je velká, ale lidé nemají prostředí, kde vidí, co vše se dá udělat. Hodně českých společností míří jen na lokální trh, což je ale škoda; už mnoho firem ukázalo, že je možné mít český tým a dělat projekt s globálními ambicemi,“ vypichuje důvody, proč se rozhodl v Česku zúročit zkušenosti z amerických hackhatonů.

A jestli Minh někdy chce rozjet svou technologickou hvězdu? „Teď chci hlavně sbírat zkušenosti v Uberu, do budoucna bych ale rád,“ říká o svých plánech na samém závěru našeho setkání.

Zdroj : Forbes.cz

 


Tin mới:
Tin đã đăng:

Elektronické Informační Centrum, zkratka : EIC, je název projektu skupiny vietnamských inženýrů, kteří žijí a pracují tady v ČR. Hlavní obsahy tohoto projektu jsou : (1) poskytovat informace, zejména právní, současně s provozováním poradny, určené vietnamským občanům žijícím v ČR; (2) Překládat a zveřejnit aktuální články z českého jazyka do vietnamského; Cílem tohoto projektu je pomoci vietnamským občanům v procesu integrace do české společnosti, aby mohl každý jedinec sám vyřešit vzniklé záležitosti v prostředí českém. Mimo to poskytuje zájemcům z české strany nějaké užitečné informace o Vietnamu a jeho lidech. Všechny otázky nebo články a připomínky ohledně EIC, prosíme, zašlete na mailovou adresu : nguyendoantruong@seznam/cz nebo eic2011@seznam.cz