EIC – Elektronické Informační Centrum – Trung tâm thông tin điện tử là tên của dự án do nhóm kỹ sư người Việt nam, đang sống và làm việc tại Cộng hòa Séc, lập ra và thực hiện. Mục đích chính của dự án là : (1) Cung cấp các thông tin, đặc biệt là về pháp lý, và tư vấn pháp lý cho cộng đồng người Việt đang sống tại Séc, (2) Dịch và đăng tải những tin tức thời sự diễn ra tại CH Séc. Tất cả đều nhằm mục đích giúp đỡ cho quá trình hội nhập của người Việt Nam vào xã hội Séc và để từng cá nhân có thể tự mình giải quyết được những vấn đề nảy sinh tại đây. Ngoài ra, cũng cung cấp cho người Séc một số thông tin cơ bản về con người và đất nước Việt nam. Tin tức hoặc bài viết và ý kiến đóng góp cho trang web xin gửi về email: nguyendoantruong@seznam.cz.

Back Viet Magazín v Češtině | Viet Magazín v Češtině | O Vietnamu | Nejlevnější způsob, jak získat víza do Vietnamu. Detailní návod

Nejlevnější způsob, jak získat víza do Vietnamu. Detailní návod

Pro své kamarády jsem připravil návod, jak získat nejlevnější víza do Vietnamu. Pokud bude k užitku ostatním, jedině dobře. Do Vietnamu jsem vstupoval více než desetkrát. A jsem škrt. Takže vím, kde to pořídit nejlevněji, a zároveň nejpohodlněji.

Tento návod je bez bullshitu. A bez referralů na "spřátelené stránky", které to prodávají za trojnásobek běžné ceny. Pár takových střelců jsem mezi výsledky v googlu viděl.

Tento návod je pouze pro ty, kdo přiletí letadlem do Saigonu (Ho Chi Minh City), Hanoje nebo Danangu. Pokud jedete autobusem z Laosu nebo Kambodže, tento způsob nefunguje. Musíte jít na ambasádu. Třeba právě v Kambodže.

Kde lze vízum získat

Na letišti po příletu – tzv. "visa on arrival" – o polovinu levnější než ambasáda, vyřídíte on-line, nemusíte na ambasádu (věřte mi, tam opravdu nechcete).

Na vietnamské ambasádě – je více než dvakrát dražší, vietnamci nedodržují fronty, takže ve frontě vás budou všichni předbíhat, na ambasádě mluví česky asi jako já svahilsky.

Vietnamská ambasáda v Praze opět pobavila. Na webu mají ceník vízových poplatků ve vietnamštině. Cena za 1 month single entry je 45 USD. Přitom po vás budou chtít 2500 Kč.

Jak funguje "visa on arrival"

On-line si koupíte zvací dopis (nebo také "vstupní dopis", "elektronická víza"), ten vám přijde do dvou pracovních dnů naskenovaný e-mailem. Ten si vytisknete a ukážete ho před odletem na letišti, jinak vás nepustí do letadla (to jako beze srandy). Po příletu do Vietnamu půjdete k okénku "landing visa", dáte jim pas, zvací dopis, formulář a fotku, počkáte 15 minut, zaplatíte (tzv. stamping fee) a oni vám dají pas s vízem. Žádná věda.

Kroky, jak získat "visa on arrival"

1. On-line kupte zvací dopis

Když dáte do googlu "visa on arrival vietnam", tak vám vypadne milion odkazů na služby, které vám ho pošlou. Já používám cheapvietnamvisa.net. Levnější jsem nenašel (1 měsíc, 1 vstup za 8 USD) a fungují naprosto spolehlivě (cca 10 získaných dopisů).

Pokud jste dochodili základku, tak formulář na výše uvedeném webu zvládnete vyplnit. Mé poznámky k tomu: nejprve vyberte počet osob (pax je osoba), typ víza (více popsáno níže) a processing time (za jak dlouho vám pošlou dopis – časy uvedené fakt dodržují).

Na další straně vyplňte údaje z pasu. Stačí ty údaje s hvězdičkou. Zkontrolujte si číslo pasu a taky se mrkněte, jestli je pas platný nejméně 6 měsíců po vašem návratu, jinak můžete mít problém. U data příletu mějte na paměti, že cesta z ČR trvá většinou 1 den, to znamená, že když odletíte 23. 5., tak s největší pravděpodobností dorazíte do Vietnamu až 24. 5.

Pak už stačí zaplatit přes PayPal. Pokud ho nemáte, tak si ho vytvořte, je to zadarmo a je to bezpečné. Platba s PayPal je zdarma. Dá se platit i převodem přes účet do Vietnamu, ale to vás bude stát raketu.

Dopis dostanete e-mailem do dvou pracovních dnů (pokud jste neobjednali urgentní vyřízení). Pokud nic nedorazilo, zkontrolujte složku spamu. Zkontrolujte také, jestli souhlasí jméno, číslo pasu a datum příletu.

Poznámky k dopisu:

Ve zvacím dopise je většinou několik dalších lidí. Neděste se, ničemu to nevadí.

Dopis není žádný fake ani od fiktivního občana. Je to úřední dokument.

Ve zvacím dopise bude datum OD (které jste uvedli v žádosti) + 30 dní. I když budete ve Vietnamu pouze 14 dní, tak to ničemu nevadí. Vízum je měsíční a je pouze na vás, kdy opustíte zemi.

2. Vyplňte formulář, pořiďte fotky

Formulář stáhněte zde. Je anglicky, takže jen pár komentářů. Řiďte se pravidlem: celníka nezajímá, co je v tom políčku vyplněné, ale hlavně, že to je vyplněné.

Kind of passport – vyplňte "tourist".
Issued by – kdo ho vydal, většinou nějaký Magistrát.
Purpose of entry and visit – ať už tam jedete z jakéhokoliv důvodu, napište "vacation".
Name, address of office ... – ač to vypadá jako kravina, toto vyplnit musíte (viz zásada výše). Napiště tam třeba "Hotel 123, D1, HCM nebo Hanoi". Celník bude happy, i když to není pravda.
Proposed duration to entry and exit – odkdy dokdy budete ve Vietnamu. Nezapomeňte, že OD je datum příletu. Nikoliv datum odletu z Čech.
Port of arrival and departure – město, kde vstoupíte prvně do Vietnamu. Tedy když tranzitujete v Saigonu a hned letíte do Hanoje, tak tam napište Ho Chi Minh City, protože vízum budete vyřizovat v Saigonu. Jo a Saigon neexistuje. Takže musíte napsat Ho Chi Minh City.
No a nakonec už podpis, datum a místo.

Tento formulář vyplňte dvakrát. Sice ho budou chtít jenom jednou, ale pravidla vstupu do země hovoří o dvou kopiích.

Nechte si udělat dvě pasové fotky. Nebo si naskenujte ty, co máte, a vytiskněte si je na silnější papír. Jednou jsem to v časové nouzi udělal a funguje to taky. Ty fotky nalepte na formulář.

3. Vytiskněte si zvací dopis

A to hnedka dvakrát. Budou to minimálně dva listy. Stačí černobíle (i když to razítko je komunisticky červené). Bez dopisu vás nepustí do letadla. A pokud náhodou pustí, bez dopisu nedostanete vízum. Kecám, jde to, ale bude vás to stát min. 250 USD na letišti ve Vietnamu. Jednou jsem byl svědkem, jak se nějaká ruska snažila celníka uplatit. On jí řekl, že opravdu nemůže udělat vízum bez dopisu, ale že přijde kamarád, který udělá dopis za 250 USD. Pak pochopíte, proč většina celníků má zlaté hodinky.

4. Připravte si peníze

Jednak jste zaplatili za zvací dopis, pak musíte zaplatit ještě za vízum na letišti podle typu víza (jsou více popsány na konci článku):

1 month single entry – 45 USD

3 months single entry – 45 USD

1 month multiple entry – 65 USD

3 months multiple entry – 95 USD

Platí se až před předáním víza. Berou primárně dolary, slyšel jsem, že berou i dongy. Vrací na větší bankovky. Nejlepší je si připravit přesnou částku v dolarech.

Pro srovnání, "visa on arrival" na 1 měsíc s jedním vstupem vás bude stát 8 + 45 USD. To je něco málo přes 1000 Kč. Na ambasádě v Praze za to chtějí něco okolo 2000 Kč.

5. Po příletu do Vietnamu

Čím dříve odejdete z letadla, tím menší frontu budete čekat. Tady je nákres letiště v Saigonu a vyznačeno, kde najdete budku pro "visa on arrival". V Hanoji to bude asi také přes pasovou kontrolou.

Umístění visa on arrival v Saigonu na letišti

Budka vypadá takto a nad okénkem je nápis "Landing visa":

Visa on arrival budka v Saigonu

1. Jděte k okénku číslo 1, předtím si připravte zvací dopis, formuláře s fotkami a pas. To dejte celníkovi, on to zkontroluje a řekne vám, abyste čekali.

2. Čekejte na sedačkách číslo 2. Pokud se tam dostanete rychle, tak vyřízení trvá 10 až 15 minut. Oni budou hlásit jména, ale s vietnamským přízvukem, tak poslouchejte pozorně. Až uslyšíte svoje jméno, jděte k okénku č. 3

3. Vyzvedněte si pas s vízem v okénku číslo 3. Slečná vám ukáže pas, vy jí dáte peníze, ona vám dá pas.

No a pak už jenom proběhnete přes pasovou kontrolu. U pasové kontroly po mně jednou chtěli i palubní vstupenku z letu do Vietnamu, tak ji nevyhazujte. Nebo mu také stačí ukázat vytisklou letenku. Občas chtějí vidět i zpáteční letenku. Tak s tím počítejte a mějte je raději u sebe.

Typy víz do Vietnamu

1 month single entry – Můžete být ve Vietnamu 30 dní a můžete do Vietnamu vstoupit pouze jednou.

3 months single entry – Můžete být ve Vietnamu 3 měsíce a můžete do Vietnamu vstoupit pouze jednou.

1 month multiple entry – Můžete být ve Vietnamu 30 dnů a můžete do Vietnamu vstoupit, kolikrát chcete.

3 months multiple entry – Můžete být ve Vietnamu 3 měsíce a můžete do Vietnamu vstoupit, kolikrát chcete.

Délka pobytu u 1 month je přesně 30 dnů. U 3 month jsou to přesně 3 měsíce. Počet vstupů. Pokud máte jeden vstup a druhý den po příjezdu odjete za hranice Vietnamu, tak už vám vízum neplatí. Druhou možností je mít neomezený počet vstupů. Prvně musíte vstupit do země na mezinárodním letišti (protože tam dostanete vízum). Pak už můžete odjet třeba autobusem do Kambodžy na několik dnů a na vstup do Vietnamu použijete vízum v pase.

Pokud nebude něco jasné, tak se zeptejte, nekoušu.

Perličky na závěr

Jedna vietnamská cestovka v ČR to nabízí za 750 Kč. Ano to, co koupíte přes net za 8 USD, oni za to účtují 750 Kč.

Jedna renomovaná cestovka tvrdí, že víza na letišti nedostanete. Po takové cestovce byste chtěli, aby vám zajistila cestu do Vietnamu? Když "neznají" základní věc?

Na ambasádě vám na férovku řeknou, že tento způsob víza je nelegální a nepustí vás do země. No když účtujete dvojnásobek ceny, kterou máte účtovat, tak kvůli tomu budete vymýšlet kdejaké historky, že?

UPDATE 29. 9. 2014: Posledních několik měsíců se řešilo, že Air France vás do letadla s dopisem nepustí. Na twitteru jsem dostal info, že prý už Air France pouští i s dopisem. Ten člověk to ověřoval telefonicky u Air France v Praze. Tak pokud máte letenku s nimi, zkuste tam zavolat a zeptat se. Asi už konečně dostali rozum. Emirates, Turkish Airlines i Aeroflot akceptují dopis. Vyzkoušeno mnou a přátely v létě 2014.

UPDATE 6. 11. 2014: Etihad bez problémů pouští s dopisem. Dokonce ani nechtěli vidět dopis na letišti. Díky Martinovi a Tereze za informaci.

UPDATE 27. 12. 2014:

Nejčastější dotazy týkající se víza pro Vietnam

Vstoupím do Vietnamu po zemi, můžu použít visa on arrival?

Ne, musíte si sehnat vízum na ambasádě. Třeba v Kambodže nebo Laosu nebo Thajsku. Vyřídí to často do druhého dne a stojí to asi 70 USD.

Přiletím do Saigonu a letím dál do Danangu. Kde dostanu vízum?

Vízum dostanete vždy v tom prvním místě, kdy vstoupíte do země. Tedy v tomto případě Saigon. Přiletíte na mezinárodní terminál, uděláte si vízum podle návodu výše, vezmete si kufry (ano musíte, pokud vám neřeknou jinak při odletu), vyjdete z terminálu a půjdete na domestic terminál, kde se znovu odbavíte.

Ostrov Phu Quoc má specifický režim na víza. Jak to tam je?

Na ostrově Phu Quoc platí bezvízový režim na pobyt do 30 dnů. To znamená ale, že musíte přiletět rovnou tam. Přímá linka tam létá ze Singapuru nebo ze Siem Reap, lodí ze Sihanoukville. Pokud budete chtít letět z Phu Quoc do Saigonu, musíte si vyřídit visa on arrival už na letišti na Phu Quoc, protože do Saigonu přiletíte na domestic terminál a tam ta budka na visa on arrival není.

Pokud přiletíte do Saigonu a tam tranzitujete na Phu Quoc, podle zákona byste vízum neměli potřebovat. ALE. Úřady si zákony vytváří na místě. Navíc letiště tomu není uzpůsobené. Já bych na to nespoléhal a raději si vízum udělal. Prvně, musíte vylézt z letiště. International i domestic terminál jsou oddělené budovy, nejde mezi nimi projít (na Phu Quoc se létá z domestic). Za druhé, kufry mezi terminály netranzitují, takže si je musíte vyzvednout a znovu se odbavit na domestic.

Přiletím do Vietnamu a pak se chci podívat do Kambodže. Domů pak letím z Vietnamu. Jaké vízum potřebuju?

Potřebujete Multientry vízum. Single entry vízum by vám zaniklo, jakmile byste opustili Vietnam.

Zdroj: Čech ve Vietnamu

Elektronické Informační Centrum, zkratka : EIC, je název projektu skupiny vietnamských inženýrů, kteří žijí a pracují tady v ČR. Hlavní obsahy tohoto projektu jsou : (1) poskytovat informace, zejména právní, současně s provozováním poradny, určené vietnamským občanům žijícím v ČR; (2) Překládat a zveřejnit aktuální články z českého jazyka do vietnamského; Cílem tohoto projektu je pomoci vietnamským občanům v procesu integrace do české společnosti, aby mohl každý jedinec sám vyřešit vzniklé záležitosti v prostředí českém. Mimo to poskytuje zájemcům z české strany nějaké užitečné informace o Vietnamu a jeho lidech. Všechny otázky nebo články a připomínky ohledně EIC, prosíme, zašlete na mailovou adresu : nguyendoantruong@seznam/cz nebo eic2011@seznam.cz