EIC – Elektronické Informační Centrum – Trung tâm thông tin điện tử là tên của dự án do nhóm kỹ sư người Việt nam, đang sống và làm việc tại Cộng hòa Séc, lập ra và thực hiện. Mục đích chính của dự án là : (1) Cung cấp các thông tin, đặc biệt là về pháp lý, và tư vấn pháp lý cho cộng đồng người Việt đang sống tại Séc, (2) Dịch và đăng tải những tin tức thời sự diễn ra tại CH Séc. Tất cả đều nhằm mục đích giúp đỡ cho quá trình hội nhập của người Việt Nam vào xã hội Séc và để từng cá nhân có thể tự mình giải quyết được những vấn đề nảy sinh tại đây. Ngoài ra, cũng cung cấp cho người Séc một số thông tin cơ bản về con người và đất nước Việt nam. Tin tức hoặc bài viết và ý kiến đóng góp cho trang web xin gửi về email: nguyendoantruong@seznam.cz.

Back Viet Magazín v Češtině | Viet Magazín v Češtině | Portréty | Vietnamskému matematikovi - prof.Ngô Bảo Châu(ovi) byla udělena v roce 2010 Fields medaile

Vietnamskému matematikovi - prof.Ngô Bảo Châu(ovi) byla udělena v roce 2010 Fields medaile

Ngô Bảo Châuovi byla udělena v roce 2010 Fields cena, pro matematiky  cena stejně hodnotná jako Nobelova, za jeho práci - důkaz Fundamentálního lemmatu v teorii automorfních forem prostřednictvím zavedení nové algebraicko-geometrické metody.

V letech 1960 a 1970 formuloval Robert Langlands různé základní sjednocující principy a dohady o automorfních formách na různých grupách, Galoisovo zobrazeních a L-funkcích.  Tento problém se stal známý jako základní lemma. Po mnoha posunech různých vědců ustanovil s  francouzským matematikem Gérardem Laumonem fundamentální lemmu pro zvláštní rodinu grup. Nyní Ngô dokázal její obecnou platnost.

Medaile Fields - NGO Bảo Châu, Université Paris-Sud

Ngôův skvělý důkaz o tomto důležitém dlouhodobém dohadu je z části založen na zavádění nových geometrických objektů a technik do této sofistikované analýzy. Jeho úspěch, který leží na křižovatce mezi algebraickou geometrií, teorií grup a automorními formami, vede k mnoha výrazným pokrokům v Langlandově programu, jakož i v předmětech s ním spojených.

Stručný s osobními údaji

Ngô Bảo Châu se narodil 28. června 1972 v Hanoji, Vietnam.  Po ukončení střední školy ve Vietnamu se přestěhoval do Francie a tam studoval na Univerzitě  v  Pařiži 6. V současné době je profesorem na Fakultě vědy v Orsay a člen Institutu pro pokročilá studia v Princetonu. Společně s Laumonem získal za výzkum ocenění Clay v roce 2004.  V roce 2007 mu byla udělena Sophie Germain cena a Cena Oberwolfach.

Nguyen Doan Truong-  Z  ICM2010

Elektronické Informační Centrum, zkratka : EIC, je název projektu skupiny vietnamských inženýrů, kteří žijí a pracují tady v ČR. Hlavní obsahy tohoto projektu jsou : (1) poskytovat informace, zejména právní, současně s provozováním poradny, určené vietnamským občanům žijícím v ČR; (2) Překládat a zveřejnit aktuální články z českého jazyka do vietnamského; Cílem tohoto projektu je pomoci vietnamským občanům v procesu integrace do české společnosti, aby mohl každý jedinec sám vyřešit vzniklé záležitosti v prostředí českém. Mimo to poskytuje zájemcům z české strany nějaké užitečné informace o Vietnamu a jeho lidech. Všechny otázky nebo články a připomínky ohledně EIC, prosíme, zašlete na mailovou adresu : nguyendoantruong@seznam/cz nebo eic2011@seznam.cz