EIC – Elektronické Informační Centrum – Trung tâm thông tin điện tử là tên của dự án do nhóm kỹ sư người Việt nam, đang sống và làm việc tại Cộng hòa Séc, lập ra và thực hiện. Mục đích chính của dự án là : (1) Cung cấp các thông tin, đặc biệt là về pháp lý, và tư vấn pháp lý cho cộng đồng người Việt đang sống tại Séc, (2) Dịch và đăng tải những tin tức thời sự diễn ra tại CH Séc. Tất cả đều nhằm mục đích giúp đỡ cho quá trình hội nhập của người Việt Nam vào xã hội Séc và để từng cá nhân có thể tự mình giải quyết được những vấn đề nảy sinh tại đây. Ngoài ra, cũng cung cấp cho người Séc một số thông tin cơ bản về con người và đất nước Việt nam. Tin tức hoặc bài viết và ý kiến đóng góp cho trang web xin gửi về email: nguyendoantruong@seznam.cz.

Back Viet Magazín v Češtině | Viet Magazín v Češtině | Reportář z Vietnamu | Vietnamem od severu k jihu

Vietnamem od severu k jihu

V rámci cestovatelských večerů pořádaných cestovní kanceláří Kudrna zavítal ve čtvrtek čtrnáctého dubna do Brna cestovatel Robert Bazika.

Ten strávil měsíc v asijském státě Vietnam a s posluchači se podělil o své zážitky. StudentPoint byl při tom, takže s námi můžete nahlédnout do Vietnamu pěkně zblízka. Pan Bazika strávil v této asijské zemi celý měsíc cestováním napříč státem. Celá přednáška byla tedy doprovázena jeho komentářem, fotkami a videi, které autor sám pořídil. Nejprve seznámil své posluchače s pohnutými dějinami země. Pokud si tedy myslíte, že vietnamskou historii tvoří jen vietnamská válka proti Američanům, jste na omylu.

Celá země byla v minulosti rozdělena na tři části, což také vedlo k jejich odlišnému vývoji. Sjednocená Vietnamská socialistická republika vznikla až v roce 1976. V dnešní době má Vietnam osmdesát šest milionů obyvatel a rozlohu téměř tři sta třicet tisíc kilometrů čtverečních, což je asi čtyřikrát víc než Česká republika.

Putování se zájezdním autobusem

Pokud vám vrtá hlavou, jak lze za jeden měsíc projet celý Vietnam bez automobilu, odpověď je jednoduchá. Stačí si na počátku své cesty v hlavním městě Hanoji pronajmout za čtyřicet dolarů zájezdní autobus. Ten vám zastaví na osmi místech, která si sami vyberete a po každé zastávce vás zase zpátky nalodí a jede se dál.

Co se hlavního města týče, připravte se na to, že červenou vlajku se žlutou hvězdou uvidíte téměř na každém rohu. Nechybí také časté fotografie vietnamského revolucionáře Ho Či Mina. Ovšem taková socha V.I.Lenina tu také není výjimkou. Architektura v centru je jednoznačně podřízena snaze vměstnat na co nejmenší prostor co nejvíce. Úzké domky, které jsou známy především v Číně, stojí v hojném počtu i v Hanoji.

Památky známé, i turisty opomíjené

Položme si otázku: Jaká památka se vám vybaví při vyslovení Vietnamu? Přiznám se, že mě nenapadlo nic, což podle Baziky není zas tak divné. Určitý kulturní symbol této zemi totiž bohužel chybí. To ale neznamená, že tu není na co se dívat.

Pokud zatoužíte po tradiční vietnamské architektuře, cestovatel Bazika doporučuje Chrám písemnictví, který se nalézá v Hanoji. Dalším zážitkem, který byste si ve Vietnamu neměli nechat ujít, je návštěva divadla vodních loutek s rozmanitými výjevy z historie země i ze života obyčejných lidí. Celé tajemství tohoto divadla se dědí z generace na generaci. Nad uměním loutkařů totiž opravdu zůstává rozum stát.

Vietnam, to není jen Hanoi

Celá skupina cestovatelů najela napříč Vietnamem dohromady dva a půl tisíce kilometrů. Je tedy jasné, že mohli i diváci při virtuální prohlídce vidět i jiné části země. Za zmínku rozhodně stojí oblast s výmluvným názvem Demilitarizovaná zóna. Tento nehostinný kousek krajiny je jen jedním z pozůstatků po vietnamské válce.

Rozhodně stojí za návštěvu také  Ho Či Minova stezka. Ačkoli její původní záměry byly čistě vojenské, nesmíme generálům upírat, že systém podzemních chodeb dotáhli téměř k dokonalosti. Američanům dlouho trvalo, než přišli na to, odkud se uprostřed jejich tábora berou Vietnamci. Celá stezka sloužila především k zásobování vojáků za dob války. V dnešní době je zde alespoň malé muzeum, které nám dává jasný důkaz o tom, že život pod zemí nebyl rozhodně žádný med.

Dalšími místy která mohli diváci vidět byly například Hoi An, což je oblast, která si stále zachovává určitý historický ráz. A samozřejmě, že se nezapomnělo na Saigon neboli Ho Či Minovo město.

Pavla Lioliasová

Elektronické Informační Centrum, zkratka : EIC, je název projektu skupiny vietnamských inženýrů, kteří žijí a pracují tady v ČR. Hlavní obsahy tohoto projektu jsou : (1) poskytovat informace, zejména právní, současně s provozováním poradny, určené vietnamským občanům žijícím v ČR; (2) Překládat a zveřejnit aktuální články z českého jazyka do vietnamského; Cílem tohoto projektu je pomoci vietnamským občanům v procesu integrace do české společnosti, aby mohl každý jedinec sám vyřešit vzniklé záležitosti v prostředí českém. Mimo to poskytuje zájemcům z české strany nějaké užitečné informace o Vietnamu a jeho lidech. Všechny otázky nebo články a připomínky ohledně EIC, prosíme, zašlete na mailovou adresu : nguyendoantruong@seznam/cz nebo eic2011@seznam.cz