EIC – Elektronické Informační Centrum – Trung tâm thông tin điện tử là tên của dự án do nhóm kỹ sư người Việt nam, đang sống và làm việc tại Cộng hòa Séc, lập ra và thực hiện. Mục đích chính của dự án là : (1) Cung cấp các thông tin, đặc biệt là về pháp lý, và tư vấn pháp lý cho cộng đồng người Việt đang sống tại Séc, (2) Dịch và đăng tải những tin tức thời sự diễn ra tại CH Séc. Tất cả đều nhằm mục đích giúp đỡ cho quá trình hội nhập của người Việt Nam vào xã hội Séc và để từng cá nhân có thể tự mình giải quyết được những vấn đề nảy sinh tại đây. Ngoài ra, cũng cung cấp cho người Séc một số thông tin cơ bản về con người và đất nước Việt nam. Tin tức hoặc bài viết và ý kiến đóng góp cho trang web xin gửi về email: nguyendoantruong@seznam.cz.

Back Viet Magazín v Češtině | Viet Magazín v Češtině | Reportář z Vietnamu | Lai Chau - Sa Pa, 80 km krásné přírody

Lai Chau - Sa Pa, 80 km krásné přírody

 

Ráno vstáváme až kolem 8:00. Předbalujeme věci a jdeme na snídani. Opět do restaurace jako včera, je totiž nejblíže od našeho hotelu. Dáváme pho bo. Dnes máme v plánu pouhých cca 80 km do Sa Pa. Měla by to být dle LP jedna z nejkrásnějších cest, tak uvidíme. Po snídani míříme na hotel, bereme jen přilby a jedeme pro benzin, namazat řetěz a také umýt motorku. Nasedám, otáčím klíčkem v zapalování, mačkám startér. 2x škytnutí a nic. Konec. Nejde žádná elektrika. No super..:-/ Zkouším to roztlačit, tak na dvojku mi chytla, ale po pár metrech the end.

 

Tak jo, tlačím motorku do prvního servisu. Ty naštěstí jsou ve Vietnamu všude. Přivážím to tam, chlapík na to kouká, jako kdyby to viděl poprvé...:-) No pak z něj vylezlo, že takovou motorku viděl opravdu poprvé..:-) No nic, začíná to postupně rozebírat. Kimíček nám pěkně bublá před opravnou, jelikož mi to říkala, že mám jezdit pomalejc..:-) Je to pěkně vidět na fotkách..:-) Radši nic neříkám. Nemám sílu ji vysvětlovat, že baterka v háji nebude z rychlý jízdy..:-) Docela dobře se bavím sledováním rozhovorů Kimi a mechanika. Mechanik se jí vždy na něco zeptá, ona jen na něj nechápavě kouká, pak něco prohodí, ale evidentě neví, která bije...:-) Nakonec z ní vylezlo, že se jí ptal, kde je nářadí, pojistky, baterka a tak - ale nezná ty slova ve vietnamštině..:-) tak na něj jen furt koukala jako puk...:-) No po krátké chvíli je jasné, že baterka je v háji. Ok, nová i s výměnou za 300 000 VND. No voláme to do půjčovny, tak prej ok, jen jim máme vzít tu starou do servisu...:-) ne že bychom neměli už dost narvaný batoh. Tak chlapík posílá jednoho mladšího, ať to jde koupit. Ten se 2x vrací, že to nemaj na tuhle motorku..:) Nakonec to však z třetího krámu příváží. Tak to kluci zapojej a ... nic..:-) Tak hledaj pojistky - nakonec je našli a byla v čoudu. Takže asi nějakej zkrat. Do té doby jsem si myslel, že když je pojistka v čudu, prostě se vytáhne a vymění. Tenhle borec jen ustřihnul kus měděnýho drátu a opravil tu přepálenou..:-) No zajímavý. Každopádně poté už vše v pohodě, platíme a konečně vyrážíme k pumpě.

Bereme plnou a míříme k pouliční myčce motorek. Je jich tu spousta. Chlapík vám to vyblejská jak si řeknete - asi za 15 000 VND. S čistou a opravenou motorkou razíme k hotelu. Je skoro 11:30, tak abychom stihli check out. Nakonec vše ok a kolem 12 vyrážíme. Cesta, kromě posledních 10 km, je téměř stejná jako cesta do Lai Chau, takže hrůza hrůz. Nicméně není tam tolik bahna. Jinak krajina krásná. Asi po půl hodině jízdy začínáme stoupat. A to je opravdu krásné, jedeme po vrstevnicích hor, všude krásné pohledy do okolí.  Je to trochu jiné, než cesta ze Son La, nejsou tady ta rýžová políčka, ale i tam je to moc pěkné.

Najednou opět bahnitá půlkilometrová překážka. Stavím před ní a promýšlím, kudy to vzít, abych jel co nejméně ve vodě. Rozjíždím se, motorka sklouzává ze strany na stranu a každou chvíli se musím odrážet nohama. Najednou Kimíček začne volat pozor, pozor. No už z toho chce být asi venku, říkám si, tak otočím plynem a prokrosím ten zbytek úseku dost svižně. Cítím jak mi Kimíček furt buší do zad, tak zastavuju, co se děje. Ptá se mě, jestli jsem ho neviděl??? Já se ptám koho, - "no přeci toho asi metr a půl dlouhého hada"...:-) Tak to jsem fakt neviděl. Nakonec z ní vylezlo, že přes tu rozbahněnou cestu se plazil asi metr a půl dlouhej had a jak začala křičet pozor, pozor a já přidal, že jsem od něj jel asi tak 10 cm..:-) No, krapet mě polévá studený pot. Nechtěl bych tady v horách shánět antisérum..:-) No nic, pokračujeme dále. Cesta se, jak se blížíme do Sa Pa, zlepšuje. Vidíme pár vodopádů, ale nestavíme. Konečně dorážíme do cíle celé naší moto-tour.

Horské letovisko Sa Pa. Francouzi si to tu vybudovali, jako místo k odpočinku. Jsme v nadmořské výšce cca Sněžky a máme štěstí, je krásné počasí. Sa Pa je něco jako Dien Bien Phu, jen o dost výše. Je to taková kotlina a kolem jsou hory v mracích. No krásný pohled. Vjíždíme do města a hledáme hotel. Stavíme v centru, tak tam chtěli 80 USD za noc, tak to nazdar. Najednou vedle nás zastavuje taková holčina, jestli prej hledáme nocleh. My, že jo. Tak prej nás doprovodí do jednoho blízko centra. Tak ok, jdeme se na to mrknout. Jedeme kolem trhu a u kostela zatáčíme. Tak první co nám nabízí za 400 000 VND je se sociálkou na chodbě a nic moc, tak se jdeme mrknout na druhý. Ten je za 600 000 VND, ale se vším. Kimíček to jde oblédnout a je taková rozpačitá. No nakonec to bere. Sundavám batoh a jdu na pokoj..:-) docela překvápko. Není to hotelový pokoj, ale pokoj dětí, asi tý holky..:) no nic, nemáme čas tady prolézat Sa Pu a hledat něco lepšího, navíc na přespání to stačí. Dáváme sprchu a a jdeme do města. Bydlíme jen kousek od centra, za křesťanským kostelem - taky zajímavý v této lokalitě. Je tam spousty lidí. Snad všechny ženy všech horských kmenů se sešly dnes do Sa Pa, aby prodaly na trhu ty svoje krásné vyšívané dečky, oblečky, přívěšky a tak.

Procházíme si trh, přímo tam vidíme hlavně příslušníky Černých Hmongů. Prodávají pestrobarevné krásné věci. Přímo na ulici to také šijou. Je zajímavé to vidět. Kolem se motá spousta malých Hmongčat, která se nám snaží prodat samé různé cetky..:-) Po projití vyrážíme na oběd. Jdeme do jedné restaurace u tržiště v takovém francouzském stylu. Dáváme vietnamské polední menu. Jídlo bylo fakt dobrý, bylo to i s moučníkem. Resp. poprvé ve Vietnamu registrujeme polední meníčko.:) Ke Kimi přichází přímo do restaurace jedna stará Hmonga a snaží se jí prodat svoje zboží. Tak chvíli povídají s Kimi, nakonec jsme si koupili jeden přehoz za pár babek. Kimík smlouvá jako o život, ale Hmonga je bystrá obchodnice...:-) Ale dohodly se. Dáváme kafe a přichází pro změnu malá Hmonga, tak Kimík si s ní taky chvíli povídá, je jí prý 10 let, chodí normálně do školy a snažila se nám prodat nějakej přívěšek. Nakonec jsme jí dali nějaké šušně na zmrzlinu, ale nic jsme nekoupili.

Po obědě jsme se šli projít po městě.

Opravdu krásné horské letovisko, počasí nám přeje, super. Cestou se na nás sesypávají jedna Hmonga za druhou. Jen tak jdete a oni se k vám připojí a jdou s Vámi třeba i kilák a furt vám něco nutí. Furt se lepí na Kimíčka a neustále mě vybízí, abych jí s Kimíčkem vyfotil. Moc se mi do toho nechce, jelikož vím, co bude následovat..:-) Taky že jo. Jen jsem je vyfotil, hned začala, že jsem ji vyfotil a že si teda něco musíme koupit..:-) No nakonec kupujeme jeden přívěšek asi za 10 000 VND. Jakmile viděly ostatní Hmongy, že Kimíček něco koupila, najednou jich na ní viselo asi 7..:-) No nic dál nekupujeme a cestou kolem Sa Pa ztrácíme jednu lepící se Hmongu za druhou. Nakonec jsme konečně sami..:-) Sa Pa je moc pěkné město. Skoro bych řekl druhý Da Lat. Také cestou poprvé ve Vietnamu vidíme to, co děsí všechny pejskomilné Evropany..:-) Je to tak, před námi je pult a na něm pejsek v ne úplně roztomilém a hlavně ne úplně živém stavu..:-) Tak dělám alespoň dvě fotky - dlouho jsem zvažoval, jestli je mám dát na veřejné album, nakonec tam nejsou. Sice mně to problém nedělá, "jiný kraj, jiný mrav", ale chápu, že pro dost lidí v Čechách by to nemusely být úplně stravitelné fotky...:-) No nic, pokračujeme.

Jdeme kolem takového rybníku v centru. Najednou vidíme nápis Masáže. Máme ještě čas, tak jsme tam zašli. Platí se předem - 100 000 VND za Kimíčka a 200 000 VND za mě, asi to počítaj na plochu těla..:-) 3x jsem se ujistil, že nejde o několikrát mně nabízenou "bum bum massage"..:-) Tak prej ne..:-) Ujímají se nás 2 holčiny, resp. vypadají jako holčiny, ale je jim ke 30...:-) Čekám, kdy na mně budou patlat nějaký ty jejich olejíčky a .... vono nic. Je to prý tradiční masáž horských kmenů, takže jen růčo nasucho..:-) no sotva jsme to vydrželi, promasírovali nás opravdu důkladně. Pak po nás ještě šlapaly, no zajímavý. Poté vyrážíme už na večeři, všude narváno. Sedáme nakonec do jedné restaurace na poslední 2 místa..:-) Dáváme místní specialitu, lososa, tofu a rýži. Super. Pak už jdeme jen procházkou směrem domů. Zastavili jsme se u toho kostela. Konala se zde zrovna mše pod širým nebem pro horské kmeny. Chvíli jsme sedli a poslouchali. Bylo to zajímavé vidět ty pestrobarevně oblečené děti z horských kmenů, jak tam zpívají při mši. No zajímavý zážitek.

Cestou se zastavujeme ještě v baru, je to asi 2. bar ve Vietnamu, kde jsme byli, kde prodávali také panáky a ne jen celé lahve..:-). Dali jsme tedy whisky na dobrou noc a zamířili na hotel. Zítra nás čeká náročná a dlouhá cesta do Ha Noi.

Závěrem : Cesta Lai Chau - Sa Pa má stejný charakter, jako cesta do Lai Chau. Nicméně jedná se jen o 80 km, takže se to dá vydržet. Trvalo nám to asi 2h. Scenérie krásná. Člověk jede podél vrstevnic a pohledy jsou opravu úžasné. Obtížnost bych řekl středně těžká trasa. Opět, rozhodně lepší je crosska, ale vzhledem ke krátké vzdálenosti se to dá i na mopedu. Město Sa Pa je krásné letovisko a na jeho návštěvu byste si měli čas najít. Pro nemotorkáře do Sa Pa jezdí i noční vlak z Ha Noi.

Oldřich Štěpánek

Elektronické Informační Centrum, zkratka : EIC, je název projektu skupiny vietnamských inženýrů, kteří žijí a pracují tady v ČR. Hlavní obsahy tohoto projektu jsou : (1) poskytovat informace, zejména právní, současně s provozováním poradny, určené vietnamským občanům žijícím v ČR; (2) Překládat a zveřejnit aktuální články z českého jazyka do vietnamského; Cílem tohoto projektu je pomoci vietnamským občanům v procesu integrace do české společnosti, aby mohl každý jedinec sám vyřešit vzniklé záležitosti v prostředí českém. Mimo to poskytuje zájemcům z české strany nějaké užitečné informace o Vietnamu a jeho lidech. Všechny otázky nebo články a připomínky ohledně EIC, prosíme, zašlete na mailovou adresu : nguyendoantruong@seznam/cz nebo eic2011@seznam.cz