EIC – Elektronické Informační Centrum – Trung tâm thông tin điện tử là tên của dự án do nhóm kỹ sư người Việt nam, đang sống và làm việc tại Cộng hòa Séc, lập ra và thực hiện. Mục đích chính của dự án là : (1) Cung cấp các thông tin, đặc biệt là về pháp lý, và tư vấn pháp lý cho cộng đồng người Việt đang sống tại Séc, (2) Dịch và đăng tải những tin tức thời sự diễn ra tại CH Séc. Tất cả đều nhằm mục đích giúp đỡ cho quá trình hội nhập của người Việt Nam vào xã hội Séc và để từng cá nhân có thể tự mình giải quyết được những vấn đề nảy sinh tại đây. Ngoài ra, cũng cung cấp cho người Séc một số thông tin cơ bản về con người và đất nước Việt nam. Tin tức hoặc bài viết và ý kiến đóng góp cho trang web xin gửi về email: nguyendoantruong@seznam.cz.

Back Viet Magazín v Češtině | Viet Magazín v Češtině | Reportář z Vietnamu | Procházka po Hanoji

Procházka po Hanoji

hanoi-cyclo-tour

 

Hlavní město Vietnamu Hanoj se mění každým rokem. Stále více se přibližují stavby a stavební ruch k mezinárodnímu letišti. Když jsem před mnoha lety poprvé přiletěl do města tak cestu z letiště lemovaly porosty banánů, zahrady, stromy manga a políčka se zeleninou a rýžoviště. To už dávno není pravda. Hanoj roste do nebývalé velikosti a šíře, ale centrum města je stále stejně romantické.
Nejstarší části města u tržnice Dong Xuan se říká „Šestatřicet starých ulic“. Již od 14. století zde sídlí obchodníci a řemeslníci a každá ulice nese svůj název podle řemesla, které se v ní usadilo. A dosvědčují to dodnes názvy jako Ngo Gach - Cihlová, Hang Ma - Papírová, Hang Gai - Hedvábná, nebo Gia Ngu - Rybářská. Samozřejmě přibyly i ulice se zcela moderním prodejem, ale zatím bez názvu, třeba „Nokiová“ s obchůdky plných stovek a tisíců mobilních telefonů. Hanoj je živá a hlučná metropole kypící životem. Nejsou to jen obchody, ale také typické tržnice s charakteristickou vůní omáček a tropického ovoce. Pokud vás procházka kolem obchůdků v centru unaví, můžete si odpočinout v příjemném prostředí četných parků nebo na březích mnoha půvabných jezer. Nejlepší čas na návrat do křivolakých uliček Starého města je večer a v noci, kdy se příjemně ochladí, ale ruch města neutichá. Uličkami se valí davy lidí, motorek, aut a všichni se baví a zdá se, že Hanoj je město, které nikdy nespí.

 

Nedávno oslavili Hanojané tisíc let svého města založeného králem Ly Thai To v roce 1010. V jedné z lidových pověstí se praví, že král viděl ve snu zlatého draka, který vzlétl vzhůru k nebi. Král to považoval za dobré znamení pro svou zemi a nazval město Thang Long, v překladu pevnost vzlétajícího draka. Teprve v roce 1831 dostalo město dnešní jméno, což znamená město mezi řekami, tedy Rudou řekou a řekou Dáy. Na území Hanoje rozdělené na čtyři vnitřní obvody a 11 předměstských okresů se nachází asi 30 tržnic.

Město má také krásné parky a mnoho jezer. Největší z jezer jsou Ho Tay - Západní jezero, Ho Hoan  Kiem - Jezero vráceného meče, dále Ho Bay Nau, Ho Thuyen  Dang a celá řada menších. Krásné a zajímavé jsou zachovalé chrámy a především pověsti, které se k nim vztahují. Na východě města je chrám Phu Dong věnovaný památce legendárního hrdiny Giong. Bylo to zázračné dítě, pověst praví, že se tři roky po narození neumělo smát, ani plakat, ani lézt po zemi nedovedlo. Když ale zemi napadli nájezdníci od severu, Giong se vytáhl a stal se nejsilnějším mužem země a na železném koni a se železným bičem vyjel do boje a zachránil zemi.

Na severovýchodě je slavná Co Loa - Mušlová pevnost, kdysi hlavní město státu Au Lac, které existovalo od roku 257 do roku 208 před naším letopočtem. Den Hai Ba Trung - pagoda dvou sester Trungových je věnována památce dvou sester Trung Trac a Trung Nhi, které vedly statečný a úspěšný boj proti severním nepřátelům v první polovině prvního století našeho letopočtu. Chua mot cot - Pagoda na jednom sloupu je stejně stará jako městro Hanoj a pochází z 11. století. Je to i starobylý symbol města, i když dnes už na místě stojí jen přesná replika. Původní stavbu roku 1954 po skončení koloniální nadvlády vyhodili francouzští vojáci do vzduchu. Stavba symbolizuje lotosový květ vystupující ze čtvercového jezírka. Nedaleko se nachází Van mieu - Chrám literatury vystavěný roku 1070 jako vysoké učiliště literatury a umění. Z počátku byl určen pouze pro prince a obyvatele z vysokých urozených vrstev, dětem mandarínů, ale časem se zde mohli vzdělávat i nadané děti prostých lidí. V areálu je 82 stél - desek postavených na krunýřích obrovských kamenných želv s nápisy a citáty z význačných děl vietnamských učenců. Želva je ve Vietnamu znamením dlouhověkosti. Chrám Quan Thánh patří rovněž k význačným památkám Hanoje a pochází rovněž z 11. století. Uctívá se zde památka legendárního hrdiny Tran Vo, který měl za úkol hlídat zemi na severu, při kterém mu pomáhali hadi a želvy. Jeho měděná socha v chrámu je tři metry vysoká a váží skoro 4 tuny. Socha byla odlita v roce 1677 a je ukázkou velikého slévárenského umění Vietnamu 17. století.

Ho Hoan Kiem - Jezero vráceného meče ležící uprostřed města a má plochu 12 hektarů. Na jezeře jsou dva ostrůvky, malý ostrov s  Than Rua - želví věží je nepřístupný. Druhý větší ostrov nese pagodu Ngoc Son a vede k ní krásný dřevený, červeně lakovaný most. V pagodě je vystavena preparovaná obrovská želva pojmenovaná na počest krále Le Loi a potvrzuje svou přítomností jádro legendy o vráceném meči. Mnoho míst ve staré části Hanoje ve starém a romantickém koloniálním stylu má své místní legendy a pověsti. Především má kouzlo zajímavých zákoutí a pestrých obchůdků a hospůdek. Teplé tropické podnebí a neustálé lidské hemžení skýtá pro pozorného návštěvníka nepřeberné množství kouzelných zážitků. K tomu je třeba připočítat i neobyčejně přátelské chování usměvavých Hanojanů. Při krátké návštěvě se absolutně nedá obsáhnout vše co je v krásné Hanoji k vidění a tak si mnozí návštěvníci jistě v duchu říkají - zase příště!

Vietmagazín- JaPi

Elektronické Informační Centrum, zkratka : EIC, je název projektu skupiny vietnamských inženýrů, kteří žijí a pracují tady v ČR. Hlavní obsahy tohoto projektu jsou : (1) poskytovat informace, zejména právní, současně s provozováním poradny, určené vietnamským občanům žijícím v ČR; (2) Překládat a zveřejnit aktuální články z českého jazyka do vietnamského; Cílem tohoto projektu je pomoci vietnamským občanům v procesu integrace do české společnosti, aby mohl každý jedinec sám vyřešit vzniklé záležitosti v prostředí českém. Mimo to poskytuje zájemcům z české strany nějaké užitečné informace o Vietnamu a jeho lidech. Všechny otázky nebo články a připomínky ohledně EIC, prosíme, zašlete na mailovou adresu : nguyendoantruong@seznam/cz nebo eic2011@seznam.cz