EIC – Elektronické Informační Centrum – Trung tâm thông tin điện tử là tên của dự án do nhóm kỹ sư người Việt nam, đang sống và làm việc tại Cộng hòa Séc, lập ra và thực hiện. Mục đích chính của dự án là : (1) Cung cấp các thông tin, đặc biệt là về pháp lý, và tư vấn pháp lý cho cộng đồng người Việt đang sống tại Séc, (2) Dịch và đăng tải những tin tức thời sự diễn ra tại CH Séc. Tất cả đều nhằm mục đích giúp đỡ cho quá trình hội nhập của người Việt Nam vào xã hội Séc và để từng cá nhân có thể tự mình giải quyết được những vấn đề nảy sinh tại đây. Ngoài ra, cũng cung cấp cho người Séc một số thông tin cơ bản về con người và đất nước Việt nam. Tin tức hoặc bài viết và ý kiến đóng góp cho trang web xin gửi về email: nguyendoantruong@seznam.cz.

Back Viet Magazín v Češtině | Viet Magazín v Češtině | Spolupráce s Vietnamem | Přání předsedy ČVS Vietnamcům k novému lunárnímu roku Hada

Přání předsedy ČVS Vietnamcům k novému lunárnímu roku Hada

Vážení vietnamští přátelé,

nastává  rok 2013, rok Hada, který je svými symbolikami velmi významný.

Dovolte mi, abych jménem Česko-vietnamské společnosti všem vietnamským přátelům zde v České republice a ve Vietnamu,  při příležitost největšího svátku Tét, popřál hodně štěstí, zdraví a také hodně rodinné pohody.

Přeji vám, aby se splnila všechna přání a předsevzetí, která si při této příležitosti dáváte. Rok Hada vnímám jako velmi významný, symbolický, neboť vláda Hada symbolizuje vždy příchod významných událostí.  Je to také rok usmíření. Dává nám velikou příležitost napravovat svoje minulé chyby a rozepře. Usmířit a zklidnit vztahy v rodině či příbuzenstvu.  Věřím, že i v tomto novém roce nastanou nové důležité věci, které posunou náš život ke vzájemné lepší budoucnosti.

Velmi si proto přeji, aby byl tento rok velkým upřímným usmířením většinové české společnosti s vietnamskou komunitou. Jeho největším důkazem by pak bylo přiznání vietnamské komunitě statut národnostní menšiny. Za naši Česko-vietnamskou společnost mohu ze srdce říci, že všichni naši členové o toto budou aktivně usilovat.

Také si přeji, aby se ještě více rozvíjely vztahy České republiky s přátelským Vietnamem, a to nejen v oblasti ekonomické, ale především v oblasti kulturní, školské a vědecké. Vietnamské  umění založené na tisícileté tradici je nesmírným obohacením naší středoevropské kultury. Kulturní spolupráce je nejpřirozenější cestou vzájemného poznávání se, proto jednou z významných událostí tohoto roku by mohlo být uzavření mezinárodní smlouvy o  vzájemné spolupráci v oblasti kultury, školství a vědy. Tuto smlouvu s Vietnamem naše Česká republika bohužel dosud nemá.

Pan Marcel Winter, čestný předseda naší společnosti, vždy říkal, že byl dobrým tátou všem Vietnamcům žijícím v České republice. Já bych byl rád jejich dobrým partnerem. Vietnamská komunita dospěla v hrdé, samostatné občany, kteří si právem získali respekt a uznání od ostatních českých spoluobčanů. Vnímám je tedy jako zcela rovnoprávné a samostatné občany. Nepotřebují již, aby je někdo vedl a říkal jim co mají dělat. Sami umí hájit svá občanská práva a obstát tak v nelehkém životě naší České republiky. Proto jim  v roce Hada nabízím jménem naší společnosti rovnoprávné partnerství, přátelství a vzájemnou pomoc.

S pozdravem

PaedDr. Miloš Kusý

V Praze dne 9.2.2013


 Tin mới:
Tin đã đăng:

Elektronické Informační Centrum, zkratka : EIC, je název projektu skupiny vietnamských inženýrů, kteří žijí a pracují tady v ČR. Hlavní obsahy tohoto projektu jsou : (1) poskytovat informace, zejména právní, současně s provozováním poradny, určené vietnamským občanům žijícím v ČR; (2) Překládat a zveřejnit aktuální články z českého jazyka do vietnamského; Cílem tohoto projektu je pomoci vietnamským občanům v procesu integrace do české společnosti, aby mohl každý jedinec sám vyřešit vzniklé záležitosti v prostředí českém. Mimo to poskytuje zájemcům z české strany nějaké užitečné informace o Vietnamu a jeho lidech. Všechny otázky nebo články a připomínky ohledně EIC, prosíme, zašlete na mailovou adresu : nguyendoantruong@seznam/cz nebo eic2011@seznam.cz