EIC – Elektronické Informační Centrum – Trung tâm thông tin điện tử là tên của dự án do nhóm kỹ sư người Việt nam, đang sống và làm việc tại Cộng hòa Séc, lập ra và thực hiện. Mục đích chính của dự án là : (1) Cung cấp các thông tin, đặc biệt là về pháp lý, và tư vấn pháp lý cho cộng đồng người Việt đang sống tại Séc, (2) Dịch và đăng tải những tin tức thời sự diễn ra tại CH Séc. Tất cả đều nhằm mục đích giúp đỡ cho quá trình hội nhập của người Việt Nam vào xã hội Séc và để từng cá nhân có thể tự mình giải quyết được những vấn đề nảy sinh tại đây. Ngoài ra, cũng cung cấp cho người Séc một số thông tin cơ bản về con người và đất nước Việt nam. Tin tức hoặc bài viết và ý kiến đóng góp cho trang web xin gửi về email: nguyendoantruong@seznam.cz.

Back Viet Magazín v Češtině | Viet Magazín v Češtině | Spolupráce s Vietnamem | Prohlášení Česko–vietnamské společnosti: Protestujeme proti nelegálnímu umístìní Čínské vrtné plošiny ve výsostných vodách Vietnamu

Prohlášení Česko–vietnamské společnosti: Protestujeme proti nelegálnímu umístìní Čínské vrtné plošiny ve výsostných vodách Vietnamu

 

Prohlášení Česko–vietnamské společnosti:

PROTESTUJEME PROTI NELEGÁLNÍMU UMÍSTĚNÍ ČÍNSKÉ VRTNÉ PLOŠINY VE  VÝSOSTNÝCH VODÁCH VIETNAMU

V Praze, dne 17.května 2014

Jeho Excelence vážený pan velvyslanec Čínské lidové republiky v České republice

Pelléova 1116/18a , 160 00 Praha 6 - Bubeneč - Česká republika.

Vaše Excelence, vážený pane velvyslanče ČLR!

Prostřednictvím médií v České republice i ve světě jsme se dozvěděli, že od dne 2.5.2014 Čína nelegálně umístila vrtnou plošinu Hai Duong 981, v souřadnicích 15 stupňů 29 minut 58 sekund Latitude severně od 111 stupňů 12 minut 06 sekund východní délky, od ostrova Ly Son, v provincii Quang Ngai, ve Vietnamu. Umístění čínské vrtné plošiny hluboko ve výlučné ekonomické zóně Vietnamu ( 200 námořních mil ), z důvodů provádění průzkumných vrtání v kontinentálním šelfu Vietnamu, je de facto protiprávním okupováním území Vietnamu a přípravou k drancování a krádeži přírodního i nerostného bohatství VSR.

Váš stát také mobilizoval velké množství doprovodných lodí, letadel a válečných lodí s cílem chránit tuto čínskou vrtnou plošinu. Čínské doprovodné lodě záměrně narazily a stříkaly vysokým tlakem vody do vietnamských lodí na kontrolu mořského rybolovu, což způsobilo škody na majetku i vážná zranění Vietnamců na těchto civilních kontrolních lodích.

Tato čínská akce je porušením mezinárodního práva a bezostyšně porušuje svrchovanost Vietnamu. Jedná se o závažné porušení Úmluvy OSN o mořském právu z roku 1982. Čína je členská země této mezinárodní úmluvy a touto svojí agresí komplikuje situaci v dané oblasti, ohrožuje svobodu plavby v Jihočínském moři a ohrožuje mír v daném regionu a důsledky této protiprávní akce i ve světě. Kvůli této okupační akci je poškozeno dobré jméno Číny ve světě, a samozřejmě u členů Česko-vietnamské společnosti a mnoha dalších občanů České republiky.

Jako nejstarší a největší celostátní občanské sdružení přátel Vietnamu v České republice, které podporuje a posiluje přátelství a tradiční spolupráci mezi Českou republikou a Vietnamem, jsme se zúčastnili odpoledne 11. května spolu s více jak 2 000 Vietnamci protestní demonstrace před vašim velvyslanectvím. Vaše okupace výsostného území Vietnamu nám totiž není lhostejná, protestujeme proti ní a plně podporujeme právo Vietnamu na své výsostné území v Jihočínském moři.

 Česko-vietnamská společnost proto tímto žádá Čínskou lidovou republiku, aby okamžitě zastavila tuto svoji nezákonnou činnost poškozující Vietnamskou socialistickou republiku a okamžitě přemístila svoji vrtnou plošinu Hai Duong 981 z výsostného území Vietnamu a nikdy v budoucnosti  neopakovala podobné agresivní akce proti Vietnamu.

Česko-vietnamská společnost  potvrzuje plnou podporu vládě VSR a příslušným orgánům Vietnamu i všem občanům Vietnamu při ochraně legitimní suverenity Vietnamu mírovými prostředky, v souladu s mezinárodním právem, ve snaze pozitivně vyřešit tento závažný aktuální mezinárodní problém. Jsme přátelé Vietnamu, všech vietnamských občanů i českých občanů s vietnamskou národností žijících u nás a budeme jim vždy pomáhat, protože jsou naši přátelé a vážíme si  hrdinného  boje Vietnamců proti zahraničním agresorům za svoji svobodu, za svoji suverenitu.

Marcel Winter

Předseda Česko-vietnamské společnosti

251 01 , Nupaky , Za Hotelem 161

Mobil : 602 363 009

E-mail: Địa chỉ email này đã được bảo vệ từ spam bots, bạn cần kích hoạt Javascript để xem nó. , http://www.cvs-praha.cz


Tin mới:
Tin đã đăng:

Elektronické Informační Centrum, zkratka : EIC, je název projektu skupiny vietnamských inženýrů, kteří žijí a pracují tady v ČR. Hlavní obsahy tohoto projektu jsou : (1) poskytovat informace, zejména právní, současně s provozováním poradny, určené vietnamským občanům žijícím v ČR; (2) Překládat a zveřejnit aktuální články z českého jazyka do vietnamského; Cílem tohoto projektu je pomoci vietnamským občanům v procesu integrace do české společnosti, aby mohl každý jedinec sám vyřešit vzniklé záležitosti v prostředí českém. Mimo to poskytuje zájemcům z české strany nějaké užitečné informace o Vietnamu a jeho lidech. Všechny otázky nebo články a připomínky ohledně EIC, prosíme, zašlete na mailovou adresu : nguyendoantruong@seznam/cz nebo eic2011@seznam.cz