EIC – Elektronické Informační Centrum – Trung tâm thông tin điện tử là tên của dự án do nhóm kỹ sư người Việt nam, đang sống và làm việc tại Cộng hòa Séc, lập ra và thực hiện. Mục đích chính của dự án là : (1) Cung cấp các thông tin, đặc biệt là về pháp lý, và tư vấn pháp lý cho cộng đồng người Việt đang sống tại Séc, (2) Dịch và đăng tải những tin tức thời sự diễn ra tại CH Séc. Tất cả đều nhằm mục đích giúp đỡ cho quá trình hội nhập của người Việt Nam vào xã hội Séc và để từng cá nhân có thể tự mình giải quyết được những vấn đề nảy sinh tại đây. Ngoài ra, cũng cung cấp cho người Séc một số thông tin cơ bản về con người và đất nước Việt nam. Tin tức hoặc bài viết và ý kiến đóng góp cho trang web xin gửi về email: nguyendoantruong@seznam.cz.

Back Viet Magazín v Češtině | Viet Magazín v Češtině | Vietnamská kuchyně | „Byl to masakr.“ Asijská kuchyně přilákala do Holešovic tisíce lidí

„Byl to masakr.“ Asijská kuchyně přilákala do Holešovic tisíce lidí

Festival asijské kultury na Výstavišti Holešovice zlákal v sobotu tisíce lidí. Mnozí z nich museli vystát fronty sahající až ke Stromovce, aby se dostali ke vstupu. Na výběr měli několik kuchyní v čele s vietnamskou, čínskou nebo japonskou. A Blesk.cz na místě ověřil, že jim „šmakovalo“. Jídlo si vychutnávali do posledního sousta.

„Byl to masakr, mysleli jsme, že půjdeme rovnou zpátky domů, ale nakonec jsme si to vystáli a jsme rádi, že jsme to nevzdali,“ říká po dlouhém čekání Blesku mladý pár. A podobně to vidí i pořadatelé. „Měli jsme vysoká očekávání, nicméně nás to překvapilo, jaký je zájem. Naším cílem po té dlouhodobé práci byly tak 3 až 4 tisíce lidí. Jsme rádi, že se to takhle povedlo i s počasím,“ říká Blesku ředitel AsianFestu Jiří Zuska, ml.

Hlavní myšlenkou sobotního festivalu bylo podle pořadatelů přenést návštěvníky na Východ do rušného „Chinatownu“, sluncem zalitého Thajska nebo džungle ve Vietnamu. A čas od času si tak návštěvník i připadal. Avšak místo pralesů se spíše prodíral davy lidí.

Podívejte se na frontu k hlavní bráně festivalu:

Buddhistický chrám na Asian Festu.

U všech stánků bylo plno, zájem široké veřejnosti byl velký.

Festival Asian Fest v pražských Holešovicích přilákal tisíce lidí.

Festival Asian Fest v pražských Holešovicích přilákal tisíce lidí.

Během festivalu byl prostor i pro ukázky asijských bojových sportů.

Asijská kultura stylově

Kromě jídla čekal Pražany také bohatý kulturní program. Festival tak nebyl jako mnoho jiných jen o jídle, ale i o prezentaci asijské kultury.

„Povedlo se nám přilákat zajímavé restaurace v Praze v asijském segmentu. Do dalších let bychom chtěli určitě zvětšit alespoň areál a možná festival i pořádat vícekrát ročně,“ doplňuje Zuska.

Mladí nadšenci chtěli původně posunout koncept gastronomických festivalů v České republice na jinou úroveň a větší zážitek pro návštěvníky. A to se jim podle ohlasů povedlo. „To jídlo je neskutečně dobrý, půjdu si to vystát asi znova,“ říká redaktorovi Blesku Pavel, další z návštěvníků.

A zájem si pochvalovali i samotní stánkaři. „U nás je to volnější, jelikož nemáme jídlo, ale zelenou kávu z jižní části Vietnamu. Plánujeme po dnešním úspěchu i sociální kavárnu a už máme i místo,“ popisuje Elijáš u stánku s kávou.

Rušno bylo i v japonské části festivalu. „Dostali jsme pozvánku od pana Zusky a zaujalo nás to, tak jsme se domluvili na spolupráci. Čekali jsme hodně lidí, ale že bude celý den desetimetrová fronta, to byla spíše taková sranda,“ říká Blesku Kateřina Landová.

Právě dlouhé fronty byly zřejmě jedinou nevýhodou celého festivalu. Kdo je přečkal, už byl spokojený.

Autor: Tadeáš Provazník

Elektronické Informační Centrum, zkratka : EIC, je název projektu skupiny vietnamských inženýrů, kteří žijí a pracují tady v ČR. Hlavní obsahy tohoto projektu jsou : (1) poskytovat informace, zejména právní, současně s provozováním poradny, určené vietnamským občanům žijícím v ČR; (2) Překládat a zveřejnit aktuální články z českého jazyka do vietnamského; Cílem tohoto projektu je pomoci vietnamským občanům v procesu integrace do české společnosti, aby mohl každý jedinec sám vyřešit vzniklé záležitosti v prostředí českém. Mimo to poskytuje zájemcům z české strany nějaké užitečné informace o Vietnamu a jeho lidech. Všechny otázky nebo články a připomínky ohledně EIC, prosíme, zašlete na mailovou adresu : nguyendoantruong@seznam/cz nebo eic2011@seznam.cz