EIC – Elektronické Informační Centrum – Trung tâm thông tin điện tử là tên của dự án do nhóm kỹ sư người Việt nam, đang sống và làm việc tại Cộng hòa Séc, lập ra và thực hiện. Mục đích chính của dự án là : (1) Cung cấp các thông tin, đặc biệt là về pháp lý, và tư vấn pháp lý cho cộng đồng người Việt đang sống tại Séc, (2) Dịch và đăng tải những tin tức thời sự diễn ra tại CH Séc. Tất cả đều nhằm mục đích giúp đỡ cho quá trình hội nhập của người Việt Nam vào xã hội Séc và để từng cá nhân có thể tự mình giải quyết được những vấn đề nảy sinh tại đây. Ngoài ra, cũng cung cấp cho người Séc một số thông tin cơ bản về con người và đất nước Việt nam. Tin tức hoặc bài viết và ý kiến đóng góp cho trang web xin gửi về email: nguyendoantruong@seznam.cz.

Back Viet Magazín v Češtině | Viet Magazín v Češtině | Vietnamská kuchyně | Vůně polévky PHO

Vůně polévky PHO

Když jdete pražskou vinohradskou ulicí Slavíkova v deset hodin po ránu, zavane k vám nezvyklá vůně. Je těžké ji popsat, malinko tam cítíte sladkost, probleskne tam badyán a zázvor, trochu citrónu a hlavně něco, co vás chytí za nos táhne směrem k malému bistru. To zrovna otevřeli dveře a ulicí se rozvine vůně polévky PHO.

Je to typicky vietnamská polévka, zrovna tak jako máme my bramboračku nebo kulajdu, Rusové a Ukrajinci boršč, mají Vietnamci PHO. A zrovna tak jako u nás, žádná rodina nevaří PHO úplně stejně. Základem je silný masový vývar buď z hovězího nebo kuřecího masa. Musí to být maso s kostí. Pak se tam přidávají pro nás neobvyklé ingredience; zázvor a badyán a pak už každá rodina postupuje podle svého. Dobrá PHO je lehká jako vánek a velice výživná. Jsou v ní tenounké plátky masa, hromada rýžových nudlí, klíčky, zelené bylinky a pepř.

A vůně polévky PHO láme ledy u nás na Vinohradech nejen mezi Čechy a Vietnamci a ostatními národy, ale i mezi třídami. Na polévku PHO do malého bistra chodí dělníci v montérkách, umělci v odrbaných džínách, potkáte tam ale i zjevně velice úspěšné dámy v kostýmku a muže v obleku, kteří pravda většinou berou polévku s sebou. Ale možná i proto, že v bistru je málokdy místo. V malém, velice jednoduše zařízeném bistru často slyšíte angličtinu a němčinu, sem tam i francouzštinu.

A tak vůně polévky PHO a malá vietnamská usměvavá majitelka bistra vytvořily na Vinohradech místo, kam se těšíte a kde načerpáte nejen sílu, ale i naději, že nás přece jen v tom rozhádaném světě dokáže něco spojit.

eicvn.eu - autorka Bedřiška Kotmelová blog.idnes.cz

Elektronické Informační Centrum, zkratka : EIC, je název projektu skupiny vietnamských inženýrů, kteří žijí a pracují tady v ČR. Hlavní obsahy tohoto projektu jsou : (1) poskytovat informace, zejména právní, současně s provozováním poradny, určené vietnamským občanům žijícím v ČR; (2) Překládat a zveřejnit aktuální články z českého jazyka do vietnamského; Cílem tohoto projektu je pomoci vietnamským občanům v procesu integrace do české společnosti, aby mohl každý jedinec sám vyřešit vzniklé záležitosti v prostředí českém. Mimo to poskytuje zájemcům z české strany nějaké užitečné informace o Vietnamu a jeho lidech. Všechny otázky nebo články a připomínky ohledně EIC, prosíme, zašlete na mailovou adresu : nguyendoantruong@seznam/cz nebo eic2011@seznam.cz