EIC – Elektronické Informační Centrum – Trung tâm thông tin điện tử là tên của dự án do nhóm kỹ sư người Việt nam, đang sống và làm việc tại Cộng hòa Séc, lập ra và thực hiện. Mục đích chính của dự án là : (1) Cung cấp các thông tin, đặc biệt là về pháp lý, và tư vấn pháp lý cho cộng đồng người Việt đang sống tại Séc, (2) Dịch và đăng tải những tin tức thời sự diễn ra tại CH Séc. Tất cả đều nhằm mục đích giúp đỡ cho quá trình hội nhập của người Việt Nam vào xã hội Séc và để từng cá nhân có thể tự mình giải quyết được những vấn đề nảy sinh tại đây. Ngoài ra, cũng cung cấp cho người Séc một số thông tin cơ bản về con người và đất nước Việt nam. Tin tức hoặc bài viết và ý kiến đóng góp cho trang web xin gửi về email: nguyendoantruong@seznam.cz.

Back Viet Magazín v Češtině | Viet Magazín v Češtině | Vietnamská kuchyně | Slavnou vietnamskou polévku „Pho“ už Češi dobře znají. Víte ale, odkud pochází a co to znamená?

Slavnou vietnamskou polévku „Pho“ už Češi dobře znají. Víte ale, odkud pochází a co to znamená?

Slavnou polévku Phở (jak se píše ve vietnamštině) už velmi dobře známe i v Česku. Toto jídlo je navíc velmi populární skutečně po celém světě. Odkud vlastně ale Pho pochází? A jak se toto slovo správně čte?

Polévka Pho se vyslovuje spíše jako “fu” nikoli “pfo.” Navíc slovo pho je název těstoviny – plochých dlouhých rýžových nudlí – není to název polévky, i když se tak nakonec ujal a všude se používá.

Dnes slavné jídlo se objevilo počátkem 20. století na textilních trzích v provincii Nam Định, která se nachází jihovýchodně od metropole Hanoje. Jiné zdroje ovšem tvrdí, že bylo známo v některých vesnicích této provincie dávno předtím. Postupně se ale rozšířilo do hlavního města, pak po celém severním Vietnamu a společně s vietnamskými emigranty si v posledních desetiletích podmanilo svět.

Původně byla Pho pokrmem, které Vietnamci jedli ráno při cestě do práce – velká, dokázala člověka zasytit. Jenže dnes si ji lidé (dokonce i v samotném Vietnamu) dávají kdykoli v průběhu dne. Má už také mnoho variant. Ovšem pokud chcete klasiku, tak žádejte „Phở bò“, tedy polévku z hovězího vývaru. Ta se jí s jarní cibulkou a k dochucení (pokud si chcete toto jídlo vychutnat v jeho úplné celistvosti, použijte je) se používá limetka, chilli papričky v oleji, rybí omáčka, bambusové výhonky, čerstvé bylinky jako například koriandr či vietnamská pálivá omáčka tương ớt. Další oblíbenou variantou je „Phở gà“, vývar z kuřecího masa.

Tvrzení, že polévku Pho vlastně vymysleli Francouzi, se nezakládá na pravdě. Francouzi, kteří byli kolonizátoři ve Vietnamu (poměrně neúspěšnými) ale přispěli k rozšíření slávy tohoto jídla.

Podle Andrew Lamové, autorky knihy „Parfémové sny: Reflexe na vietnamskou diasporu”, je právě polévka Pho dokonalým symbolem pro Vietnam, kde se po staletí mísilo mnoho kultur a národů.

Slovo Pho se pak v roce 2007 dostalo i do Oxfordského slovníku a polévka je v současnosti považována za jednu z významných světových delikates.

Má dokonce i některé historické dopady. V jedné známé malé restauraci, kam chodili kdysi američtí vojáci v Saigonu (dnes Ho Či Minovo Město) na vynikající polévku Pho, odposlouchávali jejich rozhovory komunističtí povstalci, kteří je pak využili zejména v 60. letech při útocích na americkou armádu, která bojovala v Jižním Vietnamu. Pho je tak dobrá, že si zřejmě při ní tolik nedáváte pozor, co vlastně říkáte…

Zdroj: Reflex

Elektronické Informační Centrum, zkratka : EIC, je název projektu skupiny vietnamských inženýrů, kteří žijí a pracují tady v ČR. Hlavní obsahy tohoto projektu jsou : (1) poskytovat informace, zejména právní, současně s provozováním poradny, určené vietnamským občanům žijícím v ČR; (2) Překládat a zveřejnit aktuální články z českého jazyka do vietnamského; Cílem tohoto projektu je pomoci vietnamským občanům v procesu integrace do české společnosti, aby mohl každý jedinec sám vyřešit vzniklé záležitosti v prostředí českém. Mimo to poskytuje zájemcům z české strany nějaké užitečné informace o Vietnamu a jeho lidech. Všechny otázky nebo články a připomínky ohledně EIC, prosíme, zašlete na mailovou adresu : nguyendoantruong@seznam/cz nebo eic2011@seznam.cz