EIC – Elektronické Informační Centrum – Trung tâm thông tin điện tử là tên của dự án do nhóm kỹ sư người Việt nam, đang sống và làm việc tại Cộng hòa Séc, lập ra và thực hiện. Mục đích chính của dự án là : (1) Cung cấp các thông tin, đặc biệt là về pháp lý, và tư vấn pháp lý cho cộng đồng người Việt đang sống tại Séc, (2) Dịch và đăng tải những tin tức thời sự diễn ra tại CH Séc. Tất cả đều nhằm mục đích giúp đỡ cho quá trình hội nhập của người Việt Nam vào xã hội Séc và để từng cá nhân có thể tự mình giải quyết được những vấn đề nảy sinh tại đây. Ngoài ra, cũng cung cấp cho người Séc một số thông tin cơ bản về con người và đất nước Việt nam. Tin tức hoặc bài viết và ý kiến đóng góp cho trang web xin gửi về email: nguyendoantruong@seznam.cz.

Back Viet Magazín v Češtině | Viet Magazín v Češtině | Vietnamské zvyky | „Ti Vietnamci jsou divní...“

„Ti Vietnamci jsou divní...“

Další série, pro spoustu Čechů dost prapodivných zvyků a tradic, pokračuje i v tomto čísle Vietmagazínu. S teplejším počasím a přicházejícím jarem přibývá také počet svateb - alespoň tomu tak je u Čechů.
Jak moc jsou svatby a manželský život Vietnamců obecně odlišné od českých pár ?

 

 

Peníze jako dárek k svatbě

Budete-li pozváni na vietnamskou svatbu, nedělejte si starosti vybíráním vhodného dárku pro novomanžele. Žádné dárky nepotřebují. Největší dar pro ně bude, že na samotnou svatbu dorazíte… a vhodíte do velkého boxu ve tvaru srdce obálku s penězi. Ve vietnamské komunitě v ČR se tato částka pohybuje od 1000 Kč a výš, nicméně peníze jako svatební dar si dávají Vietnamci všude po celém světě, a obzvlášť ti ve Vietnamu. Pravda je taková, že samotná svatba je finančně velice náročná, neboť Vietnamci mají v tendenci pozvat všechny své známé i známé svých známých, a vlastně někdy i „neznámé“, aby s nimi mohli sdílet tento radostný okamžik. Svatební dary v podobě peněz jim tak pomůže financovat svatbu, zaplatit hostinu a mnohdy i svatební cestu. Praktičtější než sada hrnců, kterou si novomanželé již koupili! 

Tchyně a snacha pod jednou střechou

Ačkoliv se to může zdát divné, po svatbě se novomanželé neodeberou do vlastního hnízdečka lásky, nýbrž domů k rodičům ženicha. Ve vietnamské kultuře zkrátka stále platí, že se syn musí starat o rodiče ve stáří, a žije s nimi i se svojí manželkou pod jednou střechou. Jediný způsob, jak se soužití s tchyní „vyhnout“, je tedy pro Vietnamku provdat se za muže žijícího v zahraničí, který má rodiče doma ve Vietnamu. 

Den svatby… podle počasí?

Pokud si myslíte, že si Vietnamci vybírají den D podle počasí, aby bylo hezky, teplo, aby si nevěsta mohla obléknout ty krásné šaty a nezmrzla přitom… jste na omylu. Vietnamci si den své svatby vybírají na základě příhodné konzistence hvězd. To se vypočítá na základě roku narození ženicha a nevěsty, na základě toho, v jakém čínském roce se právě nacházíme, a na základě toho, jaké jsou šťastné dny a hodiny ženicha a nevěsty. Správně zvolený termín svatby na základě těchto a dalších kritérií by měl podle Vietnamců zaručit šťastný a poklidný život novomanželům.

Dang Thi Ly

 

 

 

 

 


Elektronické Informační Centrum, zkratka : EIC, je název projektu skupiny vietnamských inženýrů, kteří žijí a pracují tady v ČR. Hlavní obsahy tohoto projektu jsou : (1) poskytovat informace, zejména právní, současně s provozováním poradny, určené vietnamským občanům žijícím v ČR; (2) Překládat a zveřejnit aktuální články z českého jazyka do vietnamského; Cílem tohoto projektu je pomoci vietnamským občanům v procesu integrace do české společnosti, aby mohl každý jedinec sám vyřešit vzniklé záležitosti v prostředí českém. Mimo to poskytuje zájemcům z české strany nějaké užitečné informace o Vietnamu a jeho lidech. Všechny otázky nebo články a připomínky ohledně EIC, prosíme, zašlete na mailovou adresu : nguyendoantruong@seznam/cz nebo eic2011@seznam.cz